Pracownicze plany kapitałowe na gorszych zasadach
Część zmian dotyczących PPK, które obowiązują od 4 czerwca 2022 r., nie tylko nakłada nowe obowiązki na podmioty zatrudniające, ale też pogarsza sytuację prawną uczestników programu.
4 czerwca 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wprowadzona ustawą z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (DzU poz. 1079). Zawiera ona kilka zmian w zasadach tworzenia i funkcjonowania PPK.
Wielki brat patrzy
Warta odnotowania jest modyfikacja zasad możliwości zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK przez najmniejsze podmioty. PPK nadal nie muszą tworzyć m.in.:
∑ osoby fizyczne zatrudniające inne osoby fizyczne, o ile współpraca nie odbywa się w ramach działalności gospodarczej,
∑ mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 10 osób, jeżeli wszyscy zatrudnieni złożą deklarację o rezygnacji z wpłat na PPK.
W poprzednim stanie prawnym taki podmiot zatrudniający po prostu nie zawierał umów składających się na PPK (umowy o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzenie PPK). Nikomu się z tego nie musiał tłumaczyć systemowo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta